راه کارهای لاغری

مردم اغلب وزن و اندام خود را با کسانی که در اطرافشان هستند مقایسه می کنند اما وزن سالم برای همه ی افراد یکسان نیست و با اطمینان می توان گفت که این موضوع به عنوان یک عنصر مهم سلامت به شمار می رود میزان غذا خوردن و آنچه که میل می کنید نقش اصلی را در حفظ وزن یا از دست دادن آن دارد.در اکثر فرهنگ ها خوردن دو یا سه وعده غذا در روز یک الگوی غذایی استاندارد است در حقیقت بعضی از مشاوران تغذیه خوردن وعده های غذایی مفید را در طول روز برای کاهش وزن توصیه می کنند.
از دست دادن وزن تنها در کم کردن میزان کالری نیست مقدار کالری که در طول روز مصرف میکنید بستگی به عواملی از جمله سن، جنس، قد، شیوه زندگی و سلامت عمومی دارد پس این قضیه کاملا درست است که شاید بعضی از رژیم های غذایی برای همه ی افراد کارایی یکسانی نداشته باشد.راه کارهای زیادی برای لاغری وجود دارد اما همه ی روش ها موثر نیستند بهترین راه برای از دست دادن وزن پیروی از روش های کاهش وزن و مشورت با پزشک و شواهد علمی است.پایه و اساس موفقیت در کاهش وزن یک رژیم غذایی با کنترل میزان کالری دریافتی سالم به همراه فعالیت بدنی می باشد.
برای موفقیت در کاهش وزن شما باید تغییرات دائمی در شیوه زندگی و عادات خود ایجاد کنید.


راه کارهای لاغری

چگونه میتوان این تغییرات را ایجاد کرد ؟
در مرحله اول ابتدا باید از خودتان مطمئن شوید که آماده ی تغییرات دائمی هستید و این کار را برای هدف درست ( کاهش وزن سالم ) انجام می دهید.
در مرحله ی بعد برای کاهش وزن باید از وعده های غذایی مفید استفاده کنید:
اگر واقعا قصد لاغر شدن دارید از خودتان مطمئن شوید که در طول روز به جای مصرف غذاهای با چربی های اشباع و پرکالری ( روغن جامد- چیپس -اسنک - لبنیات پرچرب - غذاهای سرخ کردنی و شیرینی و دونات ها و ... )   بیشتر از میوه و سبزیجات و غذاهای فیبردار و پروتئینی استفاده کنید زیرا این غذاها علاوه بر اینکه به کاهش وزن شما کمک فراوانی میکند باعث میشود شما سریعتر احساس سیری پیدا کنید و غذای کمتری میل کنید.
مواد مغذی مفید که میتواند جایگزین غذاهای ناسالم شود :
_ از پروتئین  بیشتری استفاده کنید زیرا رژیم غذایی با پروتئین بالا میتواند به افزایش متابولیسم بدن کمک کند.
_ از چای سبز استفاده کنید زیرا چای سبز میتواند میزان متابولیسم بدن شما را 4 تا 5 درصد افزایش دهد و باعث سوزاندن چربی تا 15 درصد شود.
_ حداقل چها ربار سبزیجات و سه وعده میوه در روز مصرف کنید.
_ سعی کنید از قهوه استفاده کنید، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است که مزایای بی شماری دارد کافئین موجود در قهوه میتواند سوخت و ساز بدن شما را تا 11 درصد افزایش دهد و سوزاندن چربی را 9-10 درصد افزایش دهد.
_ سعی کنید صبح تان را با صبحانه شروع کنید مطالعات نشان داده که خوردن صبحانه دو ساعت بعد از بیداری می تواند به شما در از دست دادن وزن و انجام کار بهتر در روز  و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و چاقی کمک کند.

راه کارهای لاغری

راهکارهایی که به شما در کاهش وزن کمک میکند:
داشتن استراحت کافی، خواب شاید به اندازه خوردن غذای سالم و ورزش مهم باشد مطالعات نشان داده که کمبود خواب می تواند هورمون های گرسنگی شما را افزایش دهد در نتیجه میل شما به خوردن غذای بیشتر افزایش پیدا می کند و به عنوان قوی ترین  عوامل خطر چاقی محسوب می شود.ورزش به عنوان بخش مهمی از کاهش وزن به شمار می رود ورزش متوسط 30 دقیقه در روز می تواند به کاهش وزن شما کمک کند بطور مثال ورزش های هوازی یک راه عالی برای سوزاندن کالری و بهبود سلامت جسمی و روانی شما می باشند.سعی کنید با غذا نعنا مصرف کنید زیرا نعنا به دلیل خاصیتی که دارد میل و اشتهای شما را نسبت به غذا کم می کند.
سعی کنید برای سرو غذا از ظرف هایی با اندازه و ابعاد کوچکتر استفاده کنید این عادت به شما کمک خواهد کرد تا به مرور زمان حجم غذای شما کاهش پیدا کند.نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. آب می تواند سوخت و ساز بدن را در عرض 1-15 ساعت به میزان 24-30 درصد افزایش دهد و به سوزاندن کالری بیشتر کمک کند.       
 کاهش وزن سالم :
زمانی که شما رژیم و فعالیت بدنی را آغاز می کنید ممکن است برای چند هفته کالری از دست دهید و وزن تان کاهش پیدا کند اما بعد از مدتی چیزی تغییر می کند که شما همان کالری که قبلا دریافت می کردید الان هم دریافت می کنید اما دیگر به اندازه هفته های اول وزن کم نمی کنید زیرا از دست رفتن وزن بدن تان در هفته های اول بخاطر از بین رفتن آب  بدن تان بوده و زمانیکه بدن شروع به سوزاندن چربی کرده روند کاهش وزن کندتر  شده در نهایت این روش می تواند راه درستی برای کاهش وزن شما باشد که نه تنها عوارضی برای شما در پی نخواهد داشت بلکه شما را با خیال راحت به هدف تان می رساند.

راه کارهای لاغری

عوارض نامطلوب از دست دادن سریع وزن:
 کاهش وزن همیشه بهترین نیست شما ممکن است در طی چند هفته از یک رژیم غذایی کم کالری به سرعت به کاهش وزن برسید اما احتمالا این  وزن از دست رفته و شاید بیشتر از آن بعد رژیم غذایی دوباره برگردد رژیم هایی که معمولا باعث کاهش وزن سریع می شوند اغلب کالری و مواد مغذی کمتری دارند و به دنبال آن خطراتی که کاهش وزن سریع می تواند برای شما در پی داشته باشد ضعیف شدن عضله ها و استخوان ها،  ریزش موها، خستگی شدید،  یبوست و اسهال، ضعیف شدن عملکرد سیستم ایمنی و ...  میباشد که اگر این نوع رژیم برای مدت طولانی ادامه پیدا کند می تواند آسیب های جبران ناپذیر و جدی تری را برای شما در پی داشته باشد.

مهمترین نکته در رژیم این است که هر طرح یا استراتژی که برای کاهش وزن در نظر گرفتید سعی کنید برای اجرایی شدن و حفظ آن تلاش کنید. کاهش وزن دائمی و پایدار نیاز به تغییرات سالم در شیوه زندگی و انتخاب نوع غذا دارد. از دست دادن کالری لزوما به این معنا نیست که غذای کمتری مصرف کنید بلکه باید سعی کنید وعده های غذایی خود را با میوه ها و سبزیجات پر کنید زیرا این شیوه انتخاب درستی برای کاهش وزن می باشد.

  • 1397/06/24 Alternate Text
  • چاقی و لاغری Alternate Text
  • 767 Alternate Text
  • منبع خبری : Alternate Text
  • Alternate Text
  • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

شما هم به این مقاله نظر دهید