راهکارهای مبارزه با چاقی

اضافه وزن و چاقی به معنی تجمع غیر طبیعی چربی تعریف می شود که حفظ سلامتی افراد را تهدید می کند. می توان گفت چاقی به عنوان یک عامل مهم خطرساز برای بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان می باشد.
نمی توان گفت افرادی که چاق هستند اضافه وزن هم دارند زیرا این دو با هم متفاوت هستند. چاقی به معنی چربی بیش از حد بدن می باشد و وزن ممکن است از عضله، استخوان، چربی و یا آب بدن تشکیل شده باشد که هر کدام از این عوامل به تنهایی می توانند در اضافه وزن افراد تاثیر داشته باشند. اما چاقی به مرور زمان اتفاق می افتد و علت آن هم میزان کالری اضافی دریافتی از مواد غذایی می باشد.
خبر خوب این است که حتی کاهش وزن نیز می تواند مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را بهبود ببخشد یا از آن جلوگیری کند. تغییرات غذایی، افزایش فعالیت بدنی می تواند به کاهش وزن کمک کند.

چگونه متوجه شویم چاق هستیم یا اضافه وزن داریم؟

اگر BMI شما کم تر از 18.5 باشد: در محدوده کم وزن قرار میگیرید.
اگر BMI شما بین 18.5 تا 25 باشد: وزن شما طبیعی است.
اگر BMI شما بین 25 تا 30 باشد: در محدوده اضافه وزن قرار دارید.
اگر BMI شما 30 یا بالاتر باشد:  در محدوده چاقی هستید.

 
دلایل چاقی, پیشگیری از چاقی, عوارض چاقی

شاخص توده بدن ( BMI)  چیست؟  BMI یک اندازه گیری آماری است که از قد و وزن شما تعیین می شود یعنی با تقسیم کردن وزن شخص برحسب کیلوگرم به توان دوم قد برحسب متر بدست می آید.اگرچه به عنوان یک روش مفید برای ارزیابی وزن بدن محسوب می شود اما درصد چربی بدن را اندازه گیری نمی کند.

دلایل چاقی چیست؟

چاقی بطور کلی ناشی از مصرف بیش از حد مواد غذایی و عدم فعالیت بدنی می باشد. اگر چاق هستید و سعی بر از دست دادن وزن دارید ممکن است نیاز به یکسری راهکارهایی داشته باشید که در ادامه به آنها می پردازیم این راهکارها به شما کمک می کند تا به آرامی شروع و به تدریج میزان تمریناتی که هر هفته انجام میدهید افزایش یابد.

-کالری: ارزش انرژی غذا در واحدهای به نام کالری اندازه گیری می شود. بطور کلی مردانی که فعالیت بدنی دارند حدود 2500 کالری در روز برای حفظ وزن سالم نیاز دارد و بطور متوسط زنانی که در طول روز فعالیت بدنی دارند حدود 2000 کالری نیاز دارند. مشکل این است که امروزه مردم کمتر فعالیت بدنی دارند بنابراین اکثر کالری اضافی در نهایت بصورت چربی ذخیره می شود.
- رژیم غذایی نامناسب: چاقی یک شبه اتفاق نمی افتد به تدریج از رژیم غذایی نامناسب و انتخاب شیوه زندگی پیشرفت می کند می توان به عنوان مثال به خوردن بیش از حد مواد غذایی فرآوری شده و یا مصرف الکل زیاد اشاره کرد.
- کمبود فعالیت بدنی: فقدان فعالیت بدنی یکی دیگر از عوامل مهم چاقی می باشد. اکثر افراد به دلیل شغلی که دارند مجبورند بیشتر ساعات روز را پشت میز کارشان سپری کنند درنتیجه هیچ تحرکی و فعالیتی ندارند. وزارت بهداشت توصیه می کند که بزرگسالان هر هفته حداقل دوازده ساعت فعالیت هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی سریع داشته باشند.
- ژنتیک: بعضی از افراد شاید مواد غذایی چندانی مصرف نکنند اما با مشکل چاقی روبرو هستند آنها ادعا می کنند که این نوع چاقی ارثی می باشد. درست است که ممکن است یکسری خصوصیات ژنتیکی از والدین شما به ارث رسیده باشد مانند اشتیاق زیاد به غذاخوردن، اما این قطعا دلیل آن  نیست که شما نمی توانید وزن تان را کاهش دهید.
- دلایل پزشکی: در برخی موارد بیماری های زمینه ای ممکن است به اضافه وزن افراد کمک کند به عنوان مثال می توان به کم کاری تیروئید یا سندروم کوشینگ اشاره کرد این بیماری ها سبب تولید بیش از حد هورمون های استروئیدی می شود که افزایش این هورمون ها چاقی را به همراه دارد.و همچنین بعضی از داروهای صرع و دیابت و برخی داروهای ضد افسردگی و داروهای اسکیزوفرنی می توانند به افزایش وزن کمک کند.

راهکارهای مبارزه با چاقی

پیشگیری از چاقی به معنی کاهش شاخص سطح توده بدنی (BMI) می باشد. انجام این عمل مستلزم آن است که بزرگسالان با وزن سالم این وضعیت را حفظ کنند و کودکان به مسیر صحیح وزن خود ادامه دهند و از اضافه وزن اضافی جلوگیری کنند.
چاقی یک بیماری مزمن است که بیشتر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد باتوچه به شرایط مرتبط با چاقی و این واقعیت که درمان چاقی دشوار است، پیشگیری بسیار مهم است.


دلایل چاقی, پیشگیری از چاقی, عوارض چاقی

- راهکارهای پیشگیری از چاقی در بزرگسالان

یکسری راهکارهایی وجود دارد که باعث کاهش موفقیت آمیز وزن و حفظ آن می شود. بهبود عادات غذا خوردن و افزایش فعالیت بدنی نقش مهمی را در جلوگیری از چاقی ایفا می کند.
کارهایی که میتوانید انجام دهید عبارتند از:
_خوردن پنج تا شش وعده میوه و سبزی روزانه
_اجتناب از غذاهای فرآوری شده و چربی اشباع شده
_اجتناب از غذاهای  پرکالری
_افزایش فعالیت بدنی
_مصرف روزانه مرکبات به خصوص لیمو و گریپ فروت
_ سعی کنید کالری مورد نیاز بدن خود را از چربی های سالم و غیر اشباع که شامل آجیل، روغن زیتون، گردو و ماهی های چرب مانند قزل آلا میباشد بدست آورید.
- راهکارهای پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان
می توان گفت اغلب کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند زیرا نسبت به کالری که در طول روز مصرف می کنند تحرک کم تری دارند.
داشتن الگوی رفتاری: والدینی که غذای سالم مصرف می کنند و فعالیت جسمانی در طول روز دارند الگوی مناسبی برای فرزندانشان هستند که آنها هم همین شیوه را در پیش گیرند تا در نوچوانی یا بزرگسالی دچار اضافه وزن نشوند.
تشویق فعالیت جسمانی برای کودکان: کودکان اکثر روزهای هفته باید یک ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشند.
نشسته غذا خوردن: زمانی که مشغول کارهای دیگری از جمله صحبت کردن، راه رفتن و یا تماشای تلویزیون هستید متوجه میزان غذایی که مصرف میکنید نمی شوید درنتیجه شاید خیلی بیشتر از نیاز، کالری دریافت کنید که این خود به مرور چاقی را در پی خواهد داشت.

دلایل چاقی, پیشگیری از چاقی, عوارض چاقی

عوارض چاقی چیست؟

چاقی به راه های مختلف در سلامت افراد تاثیر می گذارد و خطر نسبی دیابت و بیماری های عروقی را افزایش می دهد. افراد چاق دارای خطر بالاتری از کمردرد، درد زانو و انواع سرطان هستند.در ادامه به عوارض چاقی در زنان، مردان و کودکان می پردازیم.
عوارض چاقی در زنان: افراد چاق به دلیل داشتن سلول های چربی فراوان خطر ابتلا به سرطان در آنها بیشتر مشاهده می شود. سلول های چربی هورمون های آدیپوکینز تولید می کنند که ممکن است رشد سلولی را تحریک کند.  این احتمال وجود دارد که سلول های چربی اثر مستقیم یا غیر مستقیم  بر دیگر تنظیم کننده های رشد تومور داشته باشند که به مرور زمان ممکن است سرطان پستان، سرطان رحم و همچنین مشکلات نازایی را در پی داشته باشد.
عوارض چاقی در مردان: چاقی شکمی به عنوان یک عامل خطرساز در از بین رفتن بافت استخوان و کاهش قدرت آن به شمار می رود. تحقیقات نشان می دهد که چاقی شکمی در مردان نه تنها خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد بلکه یک فاکتور خطر در تحلیل بافت استخوان می باشد.از آنجا که اغلب مطالعات مربوط به پوکی استخوان در مورد زنان انجام شده است این تفکر در بین مردم رایج شده که مردان به تحلیل استخوان دچار نمی شوند در مطالعاتی که انجام گرفت مشخص شد که چاقی مردان خطر شکستگی را افزایش می دهد در نتیجه مردانی که چربی شکمی بیشتری دارند استحکام و قدرت استخوان آنها کم تر از سایر مردان است.
عوارض چاقی در کودکان: چاقی در کودکی یک مشکل جدی تلقی می شود. مصرف بیش از حد کربوهیدرات و کمبود فعالیت بدنی کلید مهم توسعه این عوارض به ویژه در نوجوانی می باشد.اضافه وزن یا چاقی در دوران کودکی می تواند به مشکلات جدی روانی منجر شود کودکان دارای اضافه وزن یا چاق
_ بیشتر احتمال دارد به دیگران آسیب برسانند.
_ممکن است عزت نفس پایین داشته باشند.
_ممکن است در معرض افزایش خطر افسردگی باشند.
_احتمال دارد مهارت اجتماعی ضعیف داشته باشند.
_همچنین احتمال دارد استرس و اضطراب زیاد داشته باشند.

دلایل چاقی, پیشگیری از چاقی, عوارض چاقی

سعی کنید با داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی روزانه الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید تا از بیماریهای ناشی از چاقی در امان باشید شما با این روش می توانید حافظ سلامت آنها باشید. اگر از خواندن این مقاله لذت بردید و خواهان اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید در مقاله های بعدی با ما همراه باشید.

  • 1397/02/18 Alternate Text
  • چاقی و لاغری Alternate Text
  • 796 Alternate Text
  • منبع خبری : Alternate Text
  • Alternate Text
  • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

شما هم به این مقاله نظر دهید