رابطه جنسی در طول دوران بارداری

از مهمترین مراحل زندگی مشترک،دوران بارداری همسر و خود بانوی حامله می باشد که تغییرات قابل توجهی را در نوع روابط بوجود می آورد.از نظر فلاسفه غایت همه انسان ها تولید مثل و ادامه نسل بشر است.تغییراتی که در نوع روابط اتفاق می افتد بسیار مهم می باشد و نحوه برخورد با آن را همه افرادی که آمادگی فرزند دار شدن را دارند باید بلد باشند.
ما در مرکز سلامت ایران به بانوان و آقایان توصیه می کنیم که لازم است قبل از بارداری و اقدام برای آن حداقل 2 کتاب در این زمینه مطالعه کنند.
پزشکان مرکز سلامت ایران بر این باورند که میزان میل جنسی در بانوان باردار متفاوت است و برخی با افزایش میل جنسی و برخی با کاهش میل جنسی روبرو می شوند.دلیل افزایش میل جنسی بیشتر شدن گردش خون در ناحیه لگن و افزایش هورمون های جنسی است ولی همیشه این گونه نیست، دلایل دیگری وجود دارند که باعث کاهش میل جنسی می شوند مثل استرس مادر برای سلامتی جنین یا دردناک شدن پستان ها یا در هفته های ابتدایی بارداری حالت فیزیکی مثل حالت تهوع و در هفته های پایانی سنگین شدن و بزرگ شدن شکم باعث کاهش میل جنسی در بانوان باردار می شود.
بانوان باردار به این نکته توجه داشته باشند که در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی، میزان ترشحات (فاقد بو و سوزش و خارش) بیشتر شده و کاملا طبیعی بوده وجای هیچ نگرانی نیست اما اگر این علایم (بوی بد،سوزش همراه خارش) را در ترشحات خود ملاحظه کردند حتما به پزشک خود مراجعه کنند زیرا عفونت در طول حاملگی ممکن است سبب زایمان زودرس گردد.
لازم است که بانوی باردار نکات بهداشتی را در این دوران بیشتر از قبل رعایت کنند تا دچار عفونت نشوند،تعویض روزانه لباس زیر(لباس زیر نخی بهترین گزینه است)،خشک کردن لباس زیر با اتو،گرفتن رطوبت بعد از ادرار به وسیله دستمال،استفاده از ژل های بهداشتی و ... از جمله نکات بهداشتی است که باید بانوان در دوران بارداری رعایت کنند.

آیا رابطه جنسی در زمان بارداری ممنوعیت دارد؟
تامین نیاز های عاطفی و روحی بانوی باردار در این دوران بسیار حائز اهمیت است و بانوی باردار به حمایت عاطفی نیاز دارد.پزشکان مرکز سلامت ایران معتقدند رابطه جنسی در افرادی که به صورت طبیعی روند حاملگی شان طی می شود بدون مشکل بوده و می توانند این رابطه جنسی را داشته باشند.برقراری رابطه جنسی در زمان بارداری هم برای بدن و ضربان قلب و هم برای رابطه زوجین مناسب است و مزایای آن اگر بیشتر از زمان قبل از حاملگی نباشد،کمتر نیست.
اما از میان بانوان باردار افرادی هستند که نباید در این دوران رابطه جنسی داشته باشند  و این افراد باید تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان روابط کنترل شده ای را داشته باشند.افرادی که سابقه زایمان زودرس داشته اند،افرادی که نارسایی دهانه رحم دارند و یا افرادی که آبریزش از واژن دارند از انجام رابطه جنسی در زمان بارداری منع می شوند.
نکاتی را در رابطه با نزدیکی کردن در هنگام بارداری باید رعایت کرد و از باور های غلط گذشته دوری جست:
_ کوتاه بودن زمان نزدیکی باعث می شود خانم باردار احساس خشکی نکند و مدت زمان دخول و نزدیکی باید حتما کوتاه باشد.
_ نزدیکی بایستی با ملایمت و به آرامی انجام شود و از دخول های عمیق حتما باید اجتناب کرد.
_ پوزیشن های نزدیکی باید به گونه ای انتخاب شوند که به شکم و سینه فشار وارد نشود.(بهترین پوزیشن از پهلو است)
_ از تحریک پستان ها در طول رابطه باید حتی المقدور پرهیز کرد زیرا در هفته های ابتدایی به علت تغییرات هورمونی دردناک خواهد بود و در هفته های انتهایی فشردن پستان ها باعث تحریک هورمون اکسیتوسین می شود و ممکن است زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد.
_ برای جلوگیری از ابتلا به عفونت لازم است که زوجین قبل و بعد از نزدیکی شست و شو را انجام دهند.
_ رسیدن به ارگاسم هیچ خطری برای جنین ندارد و انقباض هایی که حین ارگاسم اتفاق می افتد هیچ آسیبی به جنین وارد نمی کند زیرا جنین در کیسه آب و عظلات رحم است و محافظت می شود.
اما در پایان نکته ای که باید زوج ها در نظر داشته باشند این است که رابطه جنسی صرفا به معنی دخول و نزدیکی نیست و زوجین می توانند در زمان بارداری ارتباط عاطفی و احساسی را با همسرانشان حفظ کنند روابطی مانند بوسیدن،نوازش،ماساژ و در آغوش گرفتن و ... می تواند یک رابطه عاشقانه باشد که موجب ریلکس شدن عظلات زن و ایجاد احساس آرامش در او گردد.

  • 1396/12/26 Alternate Text
  • آموزش زناشویی Alternate Text
  • 1417 Alternate Text
  • منبع خبری : Alternate Text
  • Alternate Text
  • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

شما هم به این مقاله نظر دهید